Kibekkelték: nem Kövér Lászlónak kell aláírni a svéd NATO-csatlakozásról szóló törvényt
Az se sűrűn fordul elő, hogy egy parlamenti elnök aláírását hírben hozza le a Reuters.
Az se sűrűn fordul elő, hogy egy parlamenti elnök aláírását hírben hozza le a Reuters.
A magyar kormányfő olyan erőként igyekszik feltüntetni Magyarországot, amellyel komoly erőként kell számolni az európai politikai színtéren. Miközben csupán 10 millió lakosa van és az európai gazdasági összteljesítményből mindössze 1%-kal veszi ki a részét - írja az amerikai lap kelet-európai tudósítója.
Svédország még a világháborúk alatt és után is semleges maradt. Ezzel Európában csak Svájc vetekszik. Stockholm ennek ellenére lépésről lépésre közelebb került a NATO-hoz, csatlakozása egy hosszabb folyamat eredménye volt. Cikkünkben a semlegesség feladásának mérföldköveit vesszük sorra.
Másfél év után. Valakinek utolsónak is lennie kell.
Ulf Kristersson és Orbán Viktor egyetértett abban, hogy amiben egyetértenek, ott szorosabb együttműködés szükséges a két ország között. Annyi biztos, hogy Magyarország új Gripeneket vesz, hiszen Orbán megfogalmazása szerint a légvédelmi program indulásakor "csórók voltunk" és ezt nem tudta megtenni az ország.
A kormánypropaganda gőzerővel dolgozik annak bizonyításán, mekkora haszonnal járt, hogy Orbán eddig vonakodott zöld utat adni a svédek csatlakozásának az atlanti szövetséghez. A svéd miniszterelnök pénteken jön tárgyalni Orbán Viktorral.
A szervezet szerint felesleges lassításról szó sincs.
Egynapos parlamenti ülés lesz csak jövő héten, ezért igyekeznek belesűríteni mindent: 19 hónap halogatás után szavazás a svéd NATO-csatlakozásról, elfogadja a törvényhozás Novák Katalin lemondását, ideglenes államfővé Kövér László lép elő, és megtartják az élet végi döntésekről szóló vitát is.
Folytatódik a tragikomédia.
A köztársasági elnök szerint Ulf Kristersson a látogatással kifejezhetné, hogy a svédeknek „mennyire fontos a magyar képviselők meggyőzése”.
A svéd lapok több magyar ellenzéki politikust is megszólaltattak.
Az amerikai katonák is meglepődtek, hogy harcolnak a finnek az orosz határon. Ám ez mégsem annyira mellbevágó, ha közben azt is megnézzük, miként lövöldöznek a finn civilek hétvégente a közeli erdőkben. Földes András kétrészes filmje a NATO és Oroszország legújabb határövezetéből.
Reagált a magyar külügyminiszter arra, hogy Ulf Kristersson Brüsszelben közölte Orbán Viktorral: akkor jön el Budapestre, ha Magyarország már ratifikálta a svéd NATO-csatlakozás.
Megvárják Orbán Viktor és a svéd miniszterelnök találkozóját.
Hogyan szoríthatja sarokba Magyarországot Svédország, ha tovább akadékoskodnak Orbánék a csatlakozással? Miért nem megy bele az egyezkedésbe Ulf Kristersson a magyar kormánnyal – egyáltalán, van-e miről tárgyalni? Ezekről beszélgettünk a Dagens Nyheter külpolitikai újságírójával közéleti podcastunkban. A beszélgetés angol nyelvű.
Az ellenzék által kezdeményezett rendkívüli ülést Kövér Lászlónak mindenképpen össze kell hívnia, de az minden bizonnyal határozatképtelen lesz.
Az amerikai nagykövet szerint nem lehet bízni olyan szövetségesben, aki nem állja a szavát, márpedig a magyar kormány nem tartotta be azt az ígéretét, hogy nem utolsóként fogja ratifikálni a svéd NATO-csatlakozást.